# Table 103

Directions (Q.1–5) Study the table and answer the given questions.

Data related to candidates appeared and qualified from a state in a competitive exam during 5 years

Years No. of appeared candidates % of  appeared candidates who qualified Respective ratio of number of qualified male & female candidates

 Years No. of appeared candidates % of  appeared candidates who qualified Respective ratio of number of qualified male & female candidates 2011 700 –– 3 : 2 2012 –– –– 5 : 3 2013 480 60% –– 2014 –– 42% 9 : 5 2015 900 64% ––

Q1. In 2015, if the number of female qualified candidates was 176, what was the respective ratio of number of male qualified candidates and number of female qualified candidates in 2015 ?

(a) 25 : 16

(b) 5 : 4

(c) 25 : 11

(d) 21 : 16

(e) None of these

Q2. The number of appeared candidates increased by 40% from 2011 to 2016. If 25% of the appeared candidates qualified in 2016, what was the number of qualified candidates in 2016?

(a) 240

(b) 225

(c) 255

(d) 245

(e) None of these

Q3. In 2012, the respective ratio of number of appeared candidates to the qualified candidates was 5:4. Number of female qualified candidates constitutes what per cent of number of appeared candidates in the same year?

(a) 20

(b) 25

(c) 30

(d) 15

(e) 40

Q4. In 2014, if the difference between number of male qualified candidates and female qualified candidates was 72, what was the number of appeared candidates in 2014?

(a) 800

(b) 900

(c) 850

(d) 600

(e) None of these

Q5. If the average number of qualified candidates in 2011 and 2013 was 249, what percent of appeared candidates qualified in the competitive exam in 2011?

(a) 40

(b) 30

(c) 20

(d) 35

(e) 25

S1. Ans.(c)
Sol.
No. of qualified candidates in 2015
= 64 × 9 = 576
∴no.of  males=576-176=400
∴Required Ratio=400∶176=25∶11
S2. Ans.(d)
Sol.
No. of appeared candidates in 2016
=140/100×700 = 980
Required no. of candidates =  25/100×980= 245
S3. Ans.(c)
Sol.
Let appeared candidates in 2012 = 500
∴ Let qualified candidates in 2012 = 400
∴ No. of female qualified in 2012 =3/8×400=150
∴Required %=150/500×100=30%
S4. Ans.(d)
Sol.
Let no. of males qualified in 2014 = 9x
∴ No. of females qualified in 2014 = 5x
∴9x-5x=72
x = 18
∴No.of candidates qualifed in 2014=14x=14×18=252
∴Required no.of candidates=252/42×100 = 600
S5. Ans.(b)
Sol. let candidate who qualified in 2011 = x
Candidate who qualified in 2013 = 480 ×0.6=288
X = 498-288=210
Required percent = 210/7 = 30%