Line Diagram 61

Directions (1-5): Refer to the graph and answer the given questions. 
 
Q1. Out of the total number of projects handled by company A in 2005 and 2006 together, 20% were governmental projects. What was the total number of governmental projects handled by company A in 2005 and 2006 together?
(a) 108
(b) 132
(c) 128
(d) 116
(e) 122
Q2. The project handled by company can be broadly classified into types : governmental projects and non-governmental projects. If the average number of non-governmental projects handled by company B in 2003 and 2004 is 127, then what is the total number of governmental projects handled by the same company in 2003 and 2004 together?  
(a) 204
(b) 188
(c) 192
(d) 196
(e) 212
Q3. Number of projects handled by company B decreased by what per cent from 2004 to 2006? 
Q4. If the number of projects handled by company A increased by 20% from 2007 to 2008 and by 5% from 2008 to 2009, then what was the number of projects handled by company A in 2009?   
(a) 378
(b) 372
(c) 384
(d) 396
(e) 368
Q5. What is the difference between the total number of projects handled by company A in 2003 and 2004 together and total number of projects handled by company B in 2005 and 2007 together?  
(a) 120
(b) 150
(c) 130
(d) 180
(e) 170

Answer & Explanation

S1. Ans.(e)
Sol. Number of governmental projects handled by company A in 2005
And 2006 together = 20% of (360 + 250) =20/100×610=122
S2. Ans.(d)
Sol. Number of non- governmental projects handled by company B in 2003 and 2004
= 127 × 2 = 254
Number of governmental projects handled by company B in 2003 and 2004 = (130 + 320) -254 = 450 – 254 = 196
S3. Ans.(e)
Sol. Number of projects handled by company B in 2004 = 320
Number of projects handled by company B in 2006 = 190
S4. Ans.(a)
Sol. Number of projects handled by company A in 2008
= 120% of 300
=120/100×300=360
Number of projects handled by company A in 2009
= 105% of 360
=105/100×360=378
S5. Total number of projects handled by company A in 2003 and 2004 together = 180 + 230 = 410
Total number of projects handled by company B in 2005 and 2007 together = 210 + 350 = 560
∴ Required difference = 560 – 410 = 150

Leave a Comment

Your email address will not be published.