page contents

Series Set – 26

1. 4, 15, 31, 39, 58, 59, 85
A) 15
B) 31
C) 39
D) 58
E) 59

Answer & Explanation

 Option C
Pattern:
4……….15………31………..37……….58…………59………85
….+11…….+16……+6………..+21……….+1……….+26
……….+5……..-10…….+15………-20………+25

 

2. 2, 11, 53, 209, 623, 1041, 1235
A) 11
B) 53
C) 209
D) 623
E) 1041

Answer & Explanation

 Option E
Pattern:  
2×6 – 1 = 11
11×5 – 2 = 53
53×4 – 3 = 209
209×3 – 4 = 623
623×2 – 5 = 1241
1241×1 – 6 = 1235 

 

3. 3, 6, 12, 20, 108, 462
A) 12
B) 108
C) 6
D) 20
E) 462

Answer & Explanation

 Option B
Pattern:

 

4. 9, 5, 9, 25, 91, 426, 2282.5
A) 5
B) 9
C) 25
D) 91
E) 426

Answer & Explanation

 Option E
Pattern:
*0.5 + 0.5, *1.5 + 1.5, *2.5 + 2.5, *3.5 + 3.5, *4.5 + 4.5, *5.5 + 5.5.

 

5. 2, 16, 28, 89, 262, 791, 2368
A) 16
B) 28
C) 89
D) 262
E) 791

Answer & Explanation

 Option A
Pattern:
×3 + 5, ×3 – 5, ×3 + 5, ×3 – 5, ×3 + 5, ×3 – 5.

 

6. 20, 38, 18, 42, 24, 50, 2
A) 38
B) 18
C) 42
D) 24
E) 50

Answer & Explanation

 Option D
Pattern:
+18, -20, +24, -30, +38, -48

 

7. 5, 8, 17, 38, 61, 140, 233
A) 8
B) 17
C) 38
D) 61
E) 140

Answer & Explanation

 Option D
Pattern:
5 + (3*1) = 8
8 + (3*3) = 17
17 + (3*7) = 38
38 + (3*13) = 77
77 + (3*21) = 140
140 + (3*31) = 233

 

8. 12, 7, 18, 31, 140, 1145, 18356
A) 7
B) 18
C) 31
D) 140
E) 1145

Answer & Explanation

 Option B
Pattern:
12 * 0.5 + 12  = 7
7 * 1 + 22  = 11
11 * 2 + 32  = 31
31 * 4 + 42  = 140
140 * 8 + 52  = 1145
1145 * 16 + 62  = 18356

 

9. 3, 3, 6, 24, 120, 984, 9888
A) 3 at second position
B) 6
C) 24
D) 120
E) 984

Answer & Explanation

 Option C
Pattern:
3 × 0.5 + 1.5 = 3,
3 × 1 + 3 = 6,
6 × 2 + 6 = 18,
18 × 6 + 12 = 120,
120 × 8 + 24 = 984
984 × 10 + 48 = 9888

 

10. 24, 13, 14, 25, 102, 485, 2954
A) 13
B) 14
C) 25
D) 102
E) 485

Answer & Explanation

 Option C
Pattern:
24*1 – 11 = 13,
13*2 – 12 = 14,
14*3 – 13 = 29,
29*4 – 14 = 102,
102*5 – 15 = 495,
495*6 – 16 = 2954 

Comments

Leave a Reply