Series Set – 9

1. 42, 47, 35, 56, 24, 72, 9
A) 35
B) 56
C) 24
D) 72
E) 47

Answer & Explanation

 Option D
Pattern: 

 

2. 6, 22, 34, 78, 146, 305, 594
A) 32
B) 22
C) 305
D) 146
E) 594

Answer & Explanation

 Option C
Pattern: 

6*2 + 10 = 22
22*2 – 10 = 34
34*2 + 10 = 78
78*2 – 10 = 146
146*2 + 10 = 302
302*2 – 10 = 594

 

3. 4, 4, 15, 74, 524, 4724, 51974
A) 51974
B) 15
C) 74
D) 524
E) 4724

Answer & Explanation

 Option B
Pattern: 

4*1 + 0 = 4
4*3 + 2 = 14
14*5 + 4 = 74
74*7 + 6 = 524
524*9 + 8 = 4724
4724*11 + 10 = 51974

 

 

4. 3, 5, 13, 39, 177, 891
A) 177
B) 13
C) 5
D) 39
E) 891

Answer & Explanation

 Option D
Pattern: 

3*1 + 2 = 5
5*2 + 3 = 13
13*3 + 4 = 43
43*4 + 5 = 177
177*5 + 6 = 891

 

5. 5, 10, 19, 37, 76, 130, 225
A) 10
B) 130
C) 19
D) 37
E) 76

Answer & Explanation

 Option E
Pattern: 

 

6. 3, 7, 12, 32, 57, 93, 142
A) 7
B) 12
C) 32
D) 57
E) 93

Answer & Explanation

 Option B
Pattern: 

3 + 22 = 7
7 + 32 = 16
16 + 42 = 32
32 + 52 = 57
57 + 62 = 93
93 + 72 = 142

 

7. 2, 13, 38, 130, 522, 2625
A) 2625
B) 522
C) 38
D) 130
E) 13

Answer & Explanation

 Option D
Pattern: 

2*1 + 11 = 13,
11*2 + 12 = 38,
38*3 + 13 = 127,
127*4 + 14 = 522,
522*5 = 2625

 

8. 2162, 1073, 364, 95, 24, 10
A) 1073
B) 95
C) 10
D) 364
E) 24

Answer & Explanation

 Option A
Pattern: 

2162/2 +2 = 1083
1083/3 +3 = 364
364/4 +4 = 95
95/5 +5 = 24
24/6 +6 = 10

 

9. 11, 7, 9, 16, 35, 87, 277
A) 7
B) 35
C) 87
D) 16
E) 9

Answer & Explanation

 Option C
Pattern: 

11*0.5 + 1.5 = 7
7*1 + 2 = 9
9*1.5 + 2.5 = 16
16*2 + 3 = 35
35*2.5 + 3.5 = 91
91*3 + 4 = 277

 

 

10. 4, 10, 22, 49, 95, 283, 563
A) 95
B) 283
C) 49
D) 10
E) 22

Answer & Explanation

 Option E
Pattern: 

4*3 – 2 = 10,
10*2 – 3 = 17,
17*3 – 2 = 49,
49*2 – 3 = 95
95*3 – 2 = 283,
283*2 – 3 = 563

Leave a Comment

Your email address will not be published.