Series Set – 6

1. 8, 11, 20, ?, 80, 143, 236
A) 46
B) 36
C) 38
D) 42
E) 41

Answer & Explanation

 Option E
Pattern: 

8 + (3*1) = 11
11 + (3*3) = 20
20 + (3*7) = 41
41 + (3*13) = 80 …..

 

2. 567, 284, 143, 72, 37, 19, ?
A) 10
B) 8.5
C) 6
D) 10.5
E) 8

Answer & Explanation

 Option D
Pattern: 

567 / 2 + 0.5 = 284
284 / 2 + 1 = 143
143 / 2 + 0.5 = 72
72 / 2 + 1 = 37
37 / 2 + 0.5 = 19
19 / 2 + 1 = 10.5

 

3. 51, 68, 102, 153, ?, 306, 408
A) 211
B) 220
C) 221
D) 200
E) 160

Answer & Explanation

 Option C
Pattern: 

68 – 51 = 17
102 – 68 = 34
153 – 102 = 51
221 – 153 = 68

 

4. 13, 17, 24, ?, 55, 83, 122
A) 35
B) 36
C) 45
D) 25
E) 32

Answer & Explanation

 Option B
Pattern: 

13 + 4 = 17
17 + 7 = 24
24 + 12 = 36
36 + 19 = 55;
=> 24 -17 = 7; 36 – 24 = 12; 55 – 36 = 19
=> 7 – 4 = 3, 12 – 7 = 5; 19 – 12 = 7;

 

5. 13, ?, 30, 93, 376, 1885
A) 17
B) 14
C) 13
D) 11
E) 12

Answer & Explanation

 Option B
Pattern: 

13 * 1 + 1 = 14
14 * 2 + 2 = 30
30 * 3 + 3 = 93
93 * 4 + 4 = 376

 

6. 12 13 28 87 352 ?
A) 1574
B) 1765
C) 1455
D) 1754
E) 1245

Answer & Explanation

 Option B
Pattern: 

12 * 1 + 1 = 13
13 * 2 + 2 = 28
28 * 3 + 3 = 87
87 * 4 + 4 = 352

 

7. 6, 11, 18, 15, 20, 14, ?
A) 17
B) 18
C) 11
D) 19
E) 21

Answer & Explanation

 Option A
Pattern: 

6 * 0.5 + 8 = 11
11 * 1 + 7 = 18
18 * 0.5 + 6 = 15
15 * 1 + 5 = 20

 

8. 14, 8, 12, 33, 148, ?
A) 1198
B) 1121
C) 1119
D) 1209
E) 1145

Answer & Explanation

 Option D
Pattern: 

14 * 0.5 + 12 = 8
8 * 1 + 22 = 12
12 * 2 + 32 = 33
33 * 4 + 42 = 148
148 * 8 + 52 = 1209

 

9. 16, 9, 5, ?, 17, 1209
A) 15.5
B) 17.5
C) 16.5
D) 14.5
E) 13.5

Answer & Explanation

 Option C
Pattern: 

16 * 0.5 + 12 = 9
9 * 1 – 22 = 5
5 * 1.5 + 32 = 16.5
16.5 * 2 – 42 = 17

 

 

10. 16, ?, 30, 99, 380, 1925
A) 20
B) 13
C) 11
D) 17
E) 12

Answer & Explanation

 Option D
Pattern: 

16 * 1 + 12 = 17
17 * 2 – 22 = 30
30 * 3 + 32 = 99
99 * 4 – 42 = 380
380 * 5 + 52 = 1925

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.